•  

    +90 532 544 31 94

  •  

    info@ship4car.com

Aracımı Türkiye’de benden başka kimler kullanabili

Yurt dışında yerleşik eşiniz, anne, baba ve çocuklarınız kullanabilir. Üçüncü kişiler, sizin aracın içinde olmanız şartıyla ve sadece acil durumlarda kullanabilir.

Türkiye’ye götürülen araçlarda yaş sınırı aranıyor

Türkiye’ye götüreceğiniz araçta yaş sınırı aranmaz.

Türkiye’de aracımla iki yıl kalıp yurtdışına çıktı

Evet. 185 gün şartı sadece araçla giderken zorunlu. Kişi taşıtsız olarak istediği kadar Türkiye’ye giriş çıkış yapabilir.

Aracımla Türkiye’de iki yıl kaldım. Süresi dolunca

Hayır. Çıkış yaptıktan sonra yeniden 2 yıllık hakkı kazanmak için 185 gün yurtdışında kalmak gerekiyor. Bu süreyi doldurmadan Türkiye’de sadece 1 ay kalma izni veriliyor.

Araçla Türkiye’ye girdim. Bu aracı başkası yurtdış

Vekaletle çıkarabilir.

Kimler yabancı plakalı bir arabayı Türkiye’ye götü

İster Türk vatandaşı, ister yabancı uyruklu, mavi kartlı olsun. Yurtdışında yerleşik herkes, turistik kolaylıklar kapsamında yabancı plakalı aracı Türkiye’ye götürebilir.

Taşıtı vekaleten Türkiye’ye götürecek olan şahsın

Evet. Taşıtı vekaleten getirecek olan kişinin de yurt dışında yaşıyor olması ve Türkiye’ye giriş yapmak istediği tarihten itibaren geriye doğru son bir yıl içinde toplam 185 gün yurt dışında kalmış olması gerekiyor. Bu şartı doldurmayanlara da bir kereye mahsus 1 aylığına araçla ülkeye giriş izni veriliyor.

Yurt dışında kayıtlı aracımla Türkiye’ye giriş yap

Ehliyetiniz, aracın yurtdışı mülkiyet belgesi. Araca ait Türkiye’de geçerli yeşil sigorta kartı. Sigortanız Türkiye’ye açık değilse, gümrükte özel sigorta yaptırmak zorundasınız.
Şirkete veya bir başka kişiye ait araçla, Türkiye’ye gidebilmem için hangi belgeler gerekli?
Geçerli vekaletname. Vekaletnameyi ADAC gibi Otomobil Kulübü, noter veya konsolosluklardan almak mümkün. Şirket sizin üzerinize bile olsa, mutlaka vekaletname gerekiyor.

Yabancı uyruklu eşim, yurt dışında kayıtlı aracı T

Evet. Turistik kolaylıklar kapsamında Türkiye’ye taşıt götürebilmek için, hangi ülke vatandaşı olduğunuz önemli değil. Yurtdışında yaşayan herkes götürebilir.

Yurt dışından Türkiye’ye götürdüğüm aracı, Türkiye

Hayır. Siz aracınızı Türkiye’ye turistik kolaylıklar kapsamında götürüyorsunuz. Türkiye’de yerleşik kişilerce, kullanılması mümkün değildir. Eğer böyle bir durum tespit edilirse, hem araç sahibi, hem aracı kullanan kişiler hakkında ayrı ayrı 4458 sayılı Gümrük Kanununun 238’inci maddesi uyarınca, cezai işlem uygulanır. Araç ayrıca yurtdışı edilir.

Türkiye’ye giriş yaptığım aracımla, iki yılı doldu

Hayır. Geri kalan hakkınızı kaybediyorsunuz. Eğer giriş yaptığınız araçla çıkış yaparsanız, aynı araçla tekrar Türkiye’ye giriş yapabilmeniz için geriye doğru son bir yıl içinde yurtdışında yine 185 gün kalmanız gerekiyor. Ancak bu kural emekliler için geçerli değil. Onlar kalan haklarını kullanmaya devam edebiliyorlar.

Araçla Türkiye’de iki yıl kalma süresini bir sefer

Aracı Türkiye’de bırakıp iki yıl içerisinde istediğiniz kadar uçak veya başka bir vasıtayla yurt dışına çıkabilirsiniz. Döndüğünüzde tekrar aracı kullanmaya devam edersiniz. Fakat yurtdışına çıkarken, gümrüğe mutlaka haber vermeniz, aracı ya gümrüğe bırakmanız ya da bir başkasının kullanmayacağına dair taahhütname vermeniz şart. Gümrüğe haber vermeden çıktıysanız, daha sonra aracınızla Türkiye’den çıkarken, ağır para cezası ödersiniz. Cezanın miktarı süreye ve aracın değerine göre değişiyor.

Emekliler için de 185 gün şartı aranıyor mu?

Hayır, emekliler için 185 gün şartı 2016’da yürürlüğe giren yeni yasayla kaldırıldı. Buna göre yurt dışında emekli olduktan sonra Türkiye’ye ilk defa araç getirecek kişilerde yurt dışında yerleşik olma şartının tezahürü olan 185 gün ilgili ülkede yaşama şartı aranmayacak. Aynı şekilde aracı için aldığı 24 aylık izin süresinin tamamını kullanmadan aracıyla yurt dışına çıkan emekli bir vatandaşımızın geri kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden Türkiye’ye giriş yapması durumunda da 185 gün şartı dikkate alınmayacak. Bu kişinin aracına, aracın sahip olduğu geri kalan izin süresi verilecektir.”

Türkiye’de arabamla ne kadar kalabilirim?

Yeni yasaya göre iki yıl (730 gün) aracınızla Türkiye’de kalabilirsiniz. Ancak Türkiye’ye giriş yaparken, geriye dönük olarak son bir yıl içinde toplam 185 gün yurtdışında kalmış olmanız gerekiyor. Eğer Türkiye’ye sık sık giriş çıkış yaptıysanız ve son bir yıl içinde yurtdışında toplam 185 gün kalma zorunluluğunu doldurmadıysanız o zaman her yıl için 1 kez 1 aylığına aracınızla Türkiye’ye giriş izni veriliyor.